Tryon Half Marathon 11/18/2017 Run
Award Category Award Winner Gender/Age Division Place Time
         
Overall Male        
  1. Clayton Whitaker M21 1 01:18:35.34
  2. Biggie Smalls M28 2 01:23:07.89
  3. Barrett Broome M17 3 01:23:13.23
Overall Female        
  1. Emily Fagan F42 11 01:29:16.27
  2. Margie Marten F35 13 01:29:41.03
  3. Jennifer Fisher F37 15 01:31:56.69
Masters Male        
  1. Ricky Babaoff M40 5 01:23:51.09
  2. Christopher Murrey M46 6 01:23:55.67
  3. Bailey Nager M57 10 01:28:50.74
Masters Female        
  1. Amy Edelstein F40 41 01:40:44.45
  2. Jennifer Hosler F41 45 01:41:52.24
  3. Janet Bensley F64 50 01:44:14.93
1-14 Male        
  1. Jacob Mullen M14 48 01:43:25.06
  2. Davis Johnson M14 102 01:57:19.92
1-14 Female        
  1. Joscelinn McMurry F10 159 02:13:35.14
15-19 Male        
  1. Sam Blackwell M17 8 01:25:00.70
  2. Townes Ellum M15 17 01:32:34.68
15-19 Female        
  1. Constance Ambler F19 76 01:52:17.19
  2. Lauren Bennett F16 165 02:15:04.15
20-24 Male        
  1. Lance Morsell M20 7 01:24:26.93
  2. Christopher TeBeau M23 14 01:29:53.83
20-24 Female        
  1. Grace Jenkins F21 19 01:33:12.01
  2. Emily Headley F21 25 01:34:28.29
25-29 Female        
  1. Emily Harris F26 33 01:38:32.67
  2. Amanda Pendergrass F29 57 01:46:36.60
25-29 Male        
  1. Spencer Clark M27 27 01:35:12.33
  2. Tyler Harris M28 29 01:36:58.18
30-34 Male        
  1. Sean Gaskell M34 4 01:23:25.50
  2. BRANDON SMITH M31 9 01:25:02.80
30-34 Female        
  1. Julie Hansbury F33 49 01:43:35.65
  2. Stephanie McDaniel F34 69 01:49:46.16
35-39 Male        
  1. Almon Cox M38 26 01:34:40.19
  2. Matthew Edwards M39 39 01:40:18.79
35-39 Female        
  1. Veena Rhodes F39 31 01:37:09.77
  2. Rebecca Cramer F38 40 01:40:27.60
40-44 Male        
  1. Brooks Saucier M43 30 01:37:06.62
  2. Brian Riordan M44 35 01:39:00.52
40-44 Female        
  1. Sherry Stoneman F42 53 01:44:35.64
  2. Gail King F44 54 01:44:52.72
45-49 Male        
  1. Clayton Venhuizen M46 21 01:33:41.75
  2. Steve Schwarz M47 60 01:46:59.70
45-49 Female        
  1. Colleen Elsen F47 84 01:54:03.59
  2. Spencer Butler F49 99 01:56:37.73
50-54 Female        
  1. Joanne Moss F52 75 01:51:55.71
  2. Kim Lachler F53 121 02:01:24.07
50-54 Male        
  1. Todd Walter M51 23 01:34:13.28
  2. Dan Hrncir M52 58 01:46:52.73
55-59 Male        
  1. George Meyer M58 36 01:39:18.85
  2. Dave Ellum M55 38 01:39:40.32
55-59 Female        
  1. Ivonda Thornton F59 79 01:52:57.60
  2. Martha W. Chapman F56 107 01:58:32.09
60-64 Female        
  1. Dianne Allen F62 90 01:55:12.42
  2. Susan Toy F60 129 02:03:17.06
60-64 Male        
  1. George Sykes M60 32 01:37:36.47
  2. Benjamin Zachary M61 74 01:51:09.12
65-69 Male        
  1. james stewart M66 172 02:16:37.36
  2. Bruce Rome M65 206 02:28:36.95
65-69 Female        
  1. Heidi Sherman F66 117 02:00:03.41
  2. Kathleen Stahly F67 168 02:15:41.11
70-74 Female        
  1. Dixie Dunbar F70 211 02:29:51.35
70-74 Male        
  1. Jim Owens M71 152 02:10:18.18
75-99 Female        
  1. Debra Robinson F90 207 02:28:42.98