Green Valley 10 Mile 2/11/2017
Award Category Name Gender/Age Overall Place Time
         
Overall Female        
  1. Sydney Gilstrap F19 7 01:05:38.03
  2. Hilary Richards F33 17 01:07:36.79
  3. Porter Grant F21 26 01:11:13.48
  4. Madison Ellis F17 32 01:11:32.40
  5. Jessica Payne F31 33 01:11:33.49
Overall Male        
  1. Michael Holland M20 1 55:19.93
  2. Andrew Baker M27 2 59:33.85
  3. Dan Matz M32 3 01:03:02.09
  4. Edgar Aguilar M33 4 01:03:17.97
  5. Samuel Saldivar M40 5 01:03:39.74
1-14 Male        
  1. Isaac Beres M12 104 01:27:53.00
  2. Dave Werth M13 146 01:39:51.26
15-19 Male        
  1. Riley Dixon M17 21 01:09:27.05
  2. R. Keith Matthews M18 36 01:12:43.18
  3. Mark Walsh M15 55 01:17:10.93
  4. Ned Horton M15 62 01:18:58.79
15-19 Female        
  1. Rebecca Faircloth F19 60 01:18:41.27
  2. Emma Allison F18 61 01:18:52.14
  3. Madeline Holt F18 66 01:20:39.57
  4. Emma Arnold F16 93 01:25:32.17
  5. Ann-Marie Luneau F18 152 01:41:16.63
20-24 Male        
  1. Eric McDade M20 87 01:24:40.25
20-24 Female        
  1. Caroline Besley F21 103 01:27:40.78
  2. Malia Fraioli F20 105 01:27:58.38
25-29 Female        
  1. Meghan Arquette F28 71 01:22:02.41
  2. Charlee Owens F28 84 01:24:06.65
  3. Lindsey Craig F27 122 01:32:23.25
  4. Kristina Team F28 154 01:41:25.80
25-29 Male        
  1. David Bean M28 6 01:04:51.86
  2. Scott Stringer M29 24 01:10:07.50
  3. Kevin Eagle M29 29 01:11:17.80
  4. Oscar Bauman M25 31 01:11:24.73
  5. Nick Gladden M25 56 01:17:11.42
30-34 Male        
  1. John Bruno M30 22 01:09:42.47
  2. David Cowan M33 27 01:11:14.97
  3. David Gomes M33 30 01:11:19.87
  4. Ray Gill M34 39 01:13:12.68
  5. Curtis Nash M31 42 01:13:49.39
30-34 Female        
  1. Lindsay Decken F32 43 01:14:02.45
  2. Rebecca Crecente F34 53 01:16:46.51
  3. Paige Longest F34 57 01:18:03.06
  4. Jackie Nguyen F34 70 01:21:21.39
  5. Hilary Kalisman F33 79 01:23:15.70
35-39 Male        
  1. Roman Aguirre M38 15 01:07:32.04
  2. Doug Thompson M37 41 01:13:30.73
  3. Kyle Longest M36 58 01:18:07.41
  4. Michael Hildebrand M39 74 01:22:18.73
  5. Phil Perry M37 81 01:23:49.13
35-39 Female        
  1. Cheryl Hicks F35 99 01:27:15.13
  2. Kim Williams F37 101 01:27:18.09
  3. Antonia Pitalo F38 106 01:28:01.50
  4. Louise Mariani F39 114 01:29:44.79
  5. Tiana Cain F35 137 01:36:21.13
40-44 Male        
  1. Jeff Dixon M44 9 01:05:51.56
  2. Chuck Damman M43 11 01:06:50.99
  3. Bud Holland M44 19 01:08:15.20
  4. Todd Edwards M42 20 01:09:22.93
  5. Sergio Balboa M43 23 01:09:42.76
40-44 Female        
  1. Tracey Ashall F43 37 01:12:45.78
  2. Ale Sabio-Kennedy F44 40 01:13:28.07
  3. Rhonda Felder F43 46 01:14:25.21
  4. Elizabeth Wingard F44 67 01:21:00.52
  5. Gail King F43 69 01:21:14.04
45-49 Male        
  1. Richard Lyons M46 13 01:07:01.06
  2. Gary Ball M47 14 01:07:14.75
  3. Robert Nielsen M49 16 01:07:35.38
  4. Parker Sloan M46 18 01:07:59.70
  5. Chris Starker M45 49 01:15:12.65
45-49 Female        
  1. Erin Brackbill F45 88 01:24:51.29
  2. Noel Fuller F45 129 01:34:24.54
  3. Carrin Hahn F46 140 01:37:11.33
  4. Meredith Greene F47 155 01:41:45.75
  5. Missy Wingard F49 157 01:44:46.02
50-54 Female        
  1. Janice Garrett F52 52 01:16:35.68
  2. Lydia Dunn F50 86 01:24:28.73
  3. Deanne Blas F53 89 01:25:01.70
  4. Sandra Chrisler F54 108 01:28:12.59
  5. Susan Lollis F53 118 01:31:12.42
50-54 Male        
  1. Patrick Johnston M52 12 01:06:54.78
  2. Tim Shea M54 44 01:14:03.72
  3. Ken Omalley M51 45 01:14:22.16
  4. Reid Thomas M54 48 01:15:09.50
  5. Gordon Murray M50 51 01:16:35.28
55-59 Male        
  1. Michael Beeson M59 8 01:05:45.25
  2. Tim Stewart M55 10 01:06:09.85
  3. George Sykes M59 28 01:11:17.13
  4. Ed Hughes M56 38 01:12:49.38
  5. Rusty Infinger M57 59 01:18:16.97
55-59 Female        
  1. Elizabeth Poupore F57 47 01:14:27.98
  2. Carol Caspary F57 82 01:23:51.76
  3. Mimi Hunt F56 175 01:52:20.35
  4. Sara Cathey F57 196 02:01:03.20
60-64 Female        
  1. Linda Satterfield F61 159 01:46:05.63
  2. Becky Cavedo F61 161 01:46:44.11
  3. Marcia Papin F61 165 01:48:55.86
  4. Debra Robinson F60 176 01:52:20.65
  5. Linda Wieloch F60 193 01:57:12.20
60-64 Male        
  1. RICHARD JACQUES M63 91 01:25:29.19
  2. Patrick Clare M61 98 01:26:36.03
  3. Robert Chilmonik M62 107 01:28:09.57
  4. Ronald Wise M61 121 01:32:19.81
  5. James Pruitt M64 139 01:36:32.83
65-69 Male        
  1. Andy Holden M66 94 01:25:43.53
  2. Gene Ruck M65 119 01:31:54.29
  3. Kip Connor M66 125 01:33:21.68
  4. Jim Roberts M65 138 01:36:28.13
65-69 Female        
  1. Mike Pedigo F65 144 01:38:46.17
  2. Beverly Pedersen F69 204 02:20:34.00
70-74 Male        
  1. Gerry Carner M73 97 01:26:30.66
  2. John Johnson M70 169 01:49:56.36
  3. Ron Ferrill M71 202 02:12:00.00
75-99 Female        
  1. Anne Brooks F75 174 01:52:14.18