Icebreaker 8K - 1/21/2017
Award Category Award Winner Gender Age City State Overall Time
           
1-14 Male          
  1. Jonah Unger M14 Simpsonville SC 9 36:09.10
  2. Hidde Verkoeijen M8 Florence SC 27 39:58.89
  3. Silas Means M12 Simpsonville SC 28 39:59.49
  4. Gabriel Unger M12 Simpsonville SC 106 54:39.87
1-14 Female          
  1. jessie crowley F14 Greer SC 4 33:47.87
  2. Morgan Roberts F14 WILLIAMSTON SC 7 34:40.01
  3. Sanne Verkoeijen F9 Florence SC 41 42:06.16
  4. keena kabir F14 Campobello SC 59 44:46.77
  5. Lauren Major F12 GREER SC 61 45:18.05
  6. Olivia Griffiths F13 GREER SC 62 45:20.90
15-19 Male          
  1. Erik Wuerfel M18 Simpsonville SC 12 36:58.03
  2. Sattler George M17 Taylors SC 24 39:42.60
  3. Bristen Havrid M15 WILLIAMSTON SC 70 47:11.77
  4. Aidan Bodeo-Lomicky M16 Greenville SC 89 50:09.69
15-19 Female          
  1. Jamie Connelly F18   17 37:59.56
  2. Madeline Helms F19 Rock Hill SC 85 49:27.78
  3. Margaret Snyder F16 GREENVILLE SC 95 51:14.38
  4. Lexi Crooks F18 Ridgeway SC 105 54:32.00
20-24 Male          
  1. Tristan Woods M21 Clemson SC 21 38:53.38
  2. Kyle Phillips M24 Easley SC 82 48:25.44
  3. Garrett Turpin M22 ANDERSON SC 83 48:52.48
  4. Devon Yeager M22   84 49:09.04
  5. David Hair M23 Greenville SC 102 53:51.84
20-24 Female          
  1. Alexandra Errington F21 Spartanburg SC 23 39:22.63
  2. Kelly Lavender F21 Lexington SC 51 43:15.97
  3. Danielle Haight F21 Clemson SC 58 44:30.13
  4. Alexandra North F22 Easley SC 64 46:08.19
  5. Elizabeth McKenzie F21 Blythewood SC 79 48:10.23
  6. Katie Rookstool F24 PIEDMONT SC 91 50:23.89
25-29 Female          
  1. Brittany Barnes F27 GREENVILLE SC 38 41:24.51
  2. Daniela Ramirez F26 Taylors SC 52 43:47.83
  3. Seanne Weekes F26 Greenville SC 76 47:46.55
  4. Raegan Loder F27   78 48:05.56
  5. Melissa Hoefel F25 GREENVILLE SC 81 48:20.45
  6. Lynndsee Stockton F29   114 59:25.60
  7. Faeren Drennen F29 GREER SC 118 01:08:35.14
  8. Mallory Streeb F26 Mauldin SC 120 01:11:15.78
25-29 Male          
  1. Homer Cruz M27 greenville SC 2 33:38.13
  2. Kyle Wall M29 Greer SC 34 41:17.74
  3. Travis Baird M27 Greenville SC 39 41:28.10
  4. Tyler Loder M28   49 42:49.68
  5. Jacob Nelson M29 Greenville SC 53 43:48.21
  6. James McDonald M26 Greer SC 109 55:52.77
  7. Jonathan Streeb M28 Mauldin SC 122 01:15:30.21
30-34 Male          
  1. Scott Eiselt M34 greenville SC 1 33:05.09
  2. Alex Mahan M30 Greenville SC 33 41:12.95
  3. Cory Williams M31 North Augusta SC 35 41:18.61
  4. David Miller M31 Greenville SC 42 42:25.73
30-34 Female          
  1. Page Bridges F31   25 39:49.61
  2. Katie Strouse F33 Wellford SC 57 44:20.93
  3. Alison Saavedra F32 Central SC 68 46:50.80
  4. Patricia Mabry F33 Greenville SC 77 47:55.61
  5. Kat de la Cruz F32 GREENVILLE SC 99 53:13.14
  6. Robin Lyon F33 Simpsonville SC 117 01:08:05.34
  7. Megan Baird F33 Greenville SC 119 01:09:13.43
35-39 Male          
  1. Nicolas Monnier M38 Greer SC 5 34:14.04
  2. Jacob Hickman M35 Greenville SC 6 34:35.89
  3. Bryan Ogg M36 Mauldin SC 8 35:57.50
  4. Kevin Cook M39   15 37:50.11
  5. Ronnie Grubbs M35 Barnwell SC 22 38:53.65
  6. Kenneth Kolakowski M38 greenville SC 36 41:20.18
  7. Chris Major M38 GREER SC 37 41:22.25
  8. Scott Anderson M37 Mauldin SC 44 42:30.63
35-39 Female          
  1. Anne Lucas F39 Simpsonville SC 65 46:10.99
  2. Maria Klingler F39 Simpsonville SC 97 51:26.24
  3. Erin Albrecht F37 Taylors SC 103 53:57.67
  4. Amanda Johnson F38 Columbia SC 111 56:42.99
  5. Rebecca Peters-Mone F39 Irmo SC 113 59:08.30
  6. Jenn Pegg F36 Greer SC 124 01:17:14.23
40-44 Male          
  1. Michael Lack M41 greenville SC 3 33:42.64
  2. Everette Workman M41 Woodruff SC 10 36:16.52
  3. Shane Steffen M44 Simpsonville SC 14 37:39.16
  4. Marcus Rauschkolb M41 Greenville SC 16 37:52.31
  5. Matt Thomas M41   19 38:29.26
  6. mark perry M44 Taylors SC 26 39:55.78
  7. Daan Verkoeijen M43 Florence SC 29 40:01.69
  8. Martin Laber M44   80 48:11.18
40-44 Female          
  1. Laura Brown F40 Simpsonville SC 31 40:50.20
  2. Hilary Hurst F40 Greer SC 67 46:46.07
  3. Bettina Blasche F42 Simpsonville SC 88 50:05.85
  4. Christina Madison F40 Fountain Inn SC 101 53:29.43
  5. Laurie Snelgrove F42 Greer SC 107 54:44.03
  6. Margaret Lanahan F44 Greenville SC 108 55:33.27
  7. Meagan Knight F40 BELTON SC 110 56:07.56
  8. Melodie Maes F43 Mauldin SC 116 01:03:33.12
45-49 Male          
  1. Christopher Ferland M46 Mauldin SC 11 36:55.50
  2. Richared Beach M49 WEST PELZER SC 13 37:19.13
  3. mark miller M49 brookhaven GA 45 42:32.73
  4. Dave Wilson M47   46 42:40.59
  5. James West M45 Greenville SC 60 44:52.37
  6. Brad Means M45 Simpsonville SC 72 47:20.83
  7. Tim Cain M49   115 01:00:47.28
45-49 Female          
  1. Tricia Davis F46   32 41:00.38
  2. Amy Connelly F46   55 43:59.86
  3. Devon Murphy Stein F46 Clemson SC 73 47:25.51
  4. Allyson Steffen F46 Simpsonville SC 86 49:49.48
  5. Eugenia Hyatt F48 GREER SC 87 50:02.09
  6. Tracy Bodeo F45 Greenville SC 92 50:43.65
  7. Tonya Richard F48 Duncan SC 104 54:06.13
  8. trista tilley F45 Simpsonville SC 112 58:41.42
50-54 Female          
  1. Louise Laganiere F52   63 45:25.73
  2. Suzanne Mika F53 ANDERSON SC 69 46:57.35
  3. Michelle Bushey F52 Simpsonville SC 93 50:46.88
50-54 Male          
  1. Phil North M54 Easley SC 18 38:24.08
  2. Scott Bushey M53 Simpsonville SC 47 42:44.59
  3. Gary Mastroberti M53 Simpsonville SC 54 43:57.34
  4. Jerry Pringle M54   90 50:12.37
  5. Tony Simpson M54 Simpsonville SC 100 53:26.31
55-59 Male          
  1. mike donahue M57 Greenville SC 48 42:46.30
55-59 Female          
  1. Jann Stanton F55 Fountain Inn SC 43 42:27.06
  2. Karen Bailey F56 Easley SC 66 46:21.11
  3. Teresa Gimenez F58 Pendleton SC 94 50:50.63
60-64 Female          
  1. Debra Johnson F63 Duncan SC 123 01:16:29.38
60-64 Male          
  1. robert mungari M64 Simpsonville SC 20 38:37.07
  2. Todd Wuerfel M63 Simpsonville SC 30 40:21.81
  3. Lewis Dosher M61 WEST PELZER SC 71 47:15.88
65-69 Male          
  1. Mike Pedigo M65 Duncan SC 74 47:34.64